DLACZEGO TRZEBA SYSTEMATYCZNIE CZYŚCIĆ KOMINKI?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Hipnotyzujące płomienie, trzask palącego się drewna i bijące ciepło są bliskie każdemu, kto posiada kominek. Jednak, aby się nim cieszyć, należy o niego dbać. Mimo tego, że eksperci doradzają, aby odkurzać kominek raz w tygodniu, a wg. rozporządzenia MSWiA kominy należy czyścić raz na kwartał, wielu właścicieli domów zaniedbuje ten obowiązek. Dziś przyjrzymy się, jakie konsekwencje mogą czekać osoby korzystające z brudnych kominków.

Nieczyszczony kominek na początku gorzej wygląda. Na szybie gromadzi się sadza, która przesłania widok na płomienie. Niesprzątany popiół wysypuje się, unosi w powietrzu i roznosi po naszym domu.

Gromadzenie się osadów w kominku

Z czasem popiół i gromadząca się w przewodzie kominowym sadza zaczną się nawarstwiać i utrudniać korzystanie z kominka. Cięższe będzie otwieranie go, a wentylacja kominka straci na drożności, przez co ogień będzie słabiej płonąć. Duża ilość osadów zadziała jak izolacja i obniży cieplną wydajność całej instalacji. Popiół z powietrza będzie wnikać do urządzeń AGD, obniżając ich wydajność i zwieszając ryzyko awarii.

Konsekwencje nieczyszczenia kominków

Częściowe zablokowanie dopływu powietrza do płomienia może sprawić, że wewnątrz kominka zacznie wydzielać się bezbarwny, bezwonny i toksyczny tlenek węgla – czad. Objawy zatrucia zależą od stężenia czadu i czasu jego wdychania. Regularne wdychanie nawet niewielkich ilości czadu jest bardzo szkodliwe, gdyż niszczy zdolność naszej krwi do transportowania tlenu. Wysokie stężenie czadu we wdychanym powietrzu może prowadzić do śmierci. Tylko w USA wskutek zatrucia CO ginie rocznie ponad 400 osób.

Nieczyszczony komin może wywołać pożar. Istnieje szansa, że nawarstwiona wewnątrz wylotu sadza zapali się. Cały szyb potrafi szybko zająć się ogniem. Bardzo wysoka temperatura podczas pożaru zazwyczaj prowadzi do pękania konstrukcji komina i zajęcia się ogniem reszty budynku.

Jak widać, regularne czyszczenie kominka jest czynnością obowiązkową, w której chodzi nie tylko o komfort korzystania z kominka, ale też o jego wydajność i nasze bezpieczeństwo.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło