JAK DZIAŁA KOMINEK Z PŁASZCZEM WODNYM?
Kominek z płaszczem wodnym różni się od zwykłego wkładu kominkowego tym, że posiada dodatkowy wymiennik ciepła, gdzie gorące spaliny podgrzewają wodę. Woda z takiego wymiennika może zasilać instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody w domu. Tak więc kominek wyposażony w płaszcz wodny, działa tak samo jak kocioł grzewczy na paliwo stałe, tyle że w jego przypadku nośnikiem ciepła jest woda.
Wkład kominkowy z płaszczem wodnym nie różni się wizualnie od pozostałych modeli, ale ma zupełnie inaczej skonstruowany korpus. W korpusie takiego wkładu są dwie ścianki, między którymi przepływa woda. To właśnie nazywamy „płaszczem wodnym”. Otula on cały korpus i odbiera ciepło z paleniska, przekazując je wodzie, która się w nim znajduje. Ogrzana w taki sposób woda jest kierowana do instalacji, a następnie do grzejników.
Zalety kominków z płaszczem wodnym:
• Taki kominek to 3w1 – instalując go w domu, mamy ładny kominek w salonie, źródło ciepła na niedrogie paliwo i prawdziwe
ogrzewanie wodne.
• Efektywne spożytkowanie ciepła powstającego podczas procesu spalania drewna w kominku.
• Wysoka sprawność grzewcza.
• Obniżenie kosztów ogrzewania – w sezonie grzewczym jest w stanie obniżyć je nawet do 40%.
• Może być łączony z kolektorami słonecznymi.
Kominki z płaszczem wodnym, w przeciwieństwie do zwykłych kominków, oprócz estetycznych funkcji spełniają także funkcje użytkowe. W przypadku zwykłych kominków większa część wytworzonego przez nie ciepła ucieka wraz ze spalinami przez komin i jest przez nas zupełnie niewykorzystywana. Kominek z płaszczem wodnym sprawi, że każdorazowe rozpalenie paleniska wytworzy ciepło, które będzie można rozsądnie wykorzystać. Wniesie do domu ciepłe i przyjemne światło, nastrój, który pomoże się zrelaksować, a przy okazji ogrzeje dom w zimne dni.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz