JAK EFEKTYWNIE PALIĆ W KOMINKACH?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Żaden piec czy grzejnik nie jest w stanie zastąpić dźwięku trzaskających szczap i hipnotyzujących płomieni, ale co jeśli chcemy, aby nasz kominek nie tylko ładnie wyglądał i tworzył w domu unikalną atmosferę, a także efektywnie ogrzewał nasz dom? Poza rozwiązaniami technicznymi takimi jak wkłady do kominków z płaszczem wodnym, duże znaczenie ma to, jak i czym będziemy w nim palić. Aby tak było, wystarczy że wykonacie kolejno te cztery kroki.

  1. Kominek

Zanim zaczniemy w nim palić, musimy przygotować nasz kominek. Sprawdźmy, czy nie trzeba wyrzucić z niego starego popiołu lub usunąć nadmiaru sadzy.

  1. Drewno

Musimy pamiętać o tym, aby drewno, którym będziemy palić było dobrze wysuszone. Powinno też być podzielone na szczapy różnej grubości. Układamy je wewnątrz kominka. Na dole kładziemy warstwę najgrubszych polan, na niej w poprzek grube szczapy, na nich te średniej grubości i tak dalej, aż do podpałki i cienkich szczap. Powinniśmy uzyskać szachownicową piramidkę zwężającą się ku górze. Jeśli chodzi o ilość drewna, musimy sami metodą prób i błędów dojść do ilości optymalnej dla naszego kominka.

  1. Palenie od góry

Ułożone drewno popalamy na górze. Metoda ta może wydawać się dziwna, dla osób które mają doświadczenie w rozpalaniu ognisk, gdzie drewno układa się na odwrót, z podpałką na dole, tak aby płomienie skutecznie objęły całość stosu. Tu jednak nasz cel jest inny. Chcemy aby ogień palił się jak najdłużej, z jak najmniejszą ilością dymu. Dysponujemy też dobrym, wysuszonym drewnem. Płomienie idąc od góry będą powoli przepalać cały stos, gwarantując powolne, wydajne spalanie z dobrym dostępem do powietrza.

  1. Sterowanie dopływem powietrza

Pozostaje nam cieszyć się płomieniami i regulować dopływ powietrza. Jeśli płomienie obejmą na raz za dużą część stosu, zmniejszamy dopływ tlenu, zwiększając go, jeśli ogień będzie przygasał.

Stosując się do powyżej opisanej metody, będziecie w stanie w ekonomiczny sposób dostarczyć ciepła swojemu domowi nawet na kilkanaście godzin. Mamy nadzieję, że dzięki temu  krótkiemu poradnikowi użytkowanie kominka będzie sprawiało wam jeszcze więcej przyjemności.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło