JAK SERWISOWAĆ KOMINKI?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Regularne serwisowanie kominka ma bardzo duże znaczenie dla jego wydajności i bezpieczeństwa użytkowania. Czyszczenie kominka warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wtedy też należy dokładnie obejrzeć cały kominek, czy nie powstały żadne pęknięcia lub nieszczelności.

Czyszczenie kominka krok po kroku

Czyszczenie kominka i sprawdzenie go pod kątem uszkodzeń (pęknięć szyby czy zużytych uszczelek) to obowiązkowe czynności, które powinniśmy wykonać przed sezonem grzewczym, by móc bezpiecznie z niego korzystać. Sadza zalegająca w palenisku, na drzwiczkach czy w przewodzie kominowym może się zapalić. W najlepszym wypadku może to doprowadzić do zadymienia domu, w najgorszym – do pożaru. Jak zatem prawidłowo czyścić kominek?

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie kominka z popiołu. Możemy to zrobić łopatką lub specjalnym odkurzaczem do popiołu. W trakcie sezonu grzewczego warto pozostawić na dnie paleniska niewielką ilość popiołu. Stanowi on doskonałą warstwę izolacyjną, chroniącą podłogę przed wysoką temperaturą. Po sezonie należy popiół całkowicie usunąć.

Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie szyby kominka. W tym celu możemy użyć specjalnych preparatów. Wystarczy, że spryskamy szybę, zostawimy na kilka minut, a następnie przetrzemy wilgotną ścierką. Pianka do szyb kominkowych skutecznie rozpuści nawet najbardziej oporny brud.

Podczas czyszczenia kominka musimy pamiętać również o jego obudowie. Sposób czyszczenia zależy od tego, z jakiego materiału została ona wykonana. W większości przypadków wystarczy wytarcie kurzu na sucho. Jeśli jednak obudowa kominka jest bardzo brudna, możemy ją wyczyścić na mokro przy pomocy miękkich szmatek i łagodnego detergentu.

Serwis kominków

Po sezonie grzewczym i przed rozpoczęciem kolejnego powinniśmy dokładnie obejrzeć cały kominek, by wykryć ewentualne uszkodzenia. Jeśli zaobserwujemy pęknięcia na drzwiczkach lub palenisku, skontaktujmy się z serwisem. Ze względów bezpieczeństwa takie naprawy najlepiej zlecić fachowcom. Drobne usterki, takie jak zużyte uszczelki lub silikon, możemy zreperować samodzielnie. 

Pamiętajmy – regularne czyszczenie kominka sprawi, że wszystkie jego elementy eksploatacyjne posłużą dłużej, a koszty ewentualnego serwisu i napraw będą o wiele niższe.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło