JAK ZAPROJEKTOWAĆ WŁASNY KOMINEK?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Budujesz nowy dom, a może chcesz wprowadzić trochę zmian w swoim dotychczasowym? Marzysz o kominku od dawna? Chcesz, by był wyjątkowy i idealnie pasował do wystroju twojego mieszkania? Nie wiesz, na jaki styl obudowy się zdecydować? Podpowiemy ci, na co zwracać uwagę i jak zaprojektować własny kominek.

Jeśli planujesz budowę kominka, musisz pamiętać o uwarunkowaniach technicznych takich jak lokalizacja i wymiary przewodu dymowego. Najlepiej jest zaplanować miejsce na kominek już na etapie projektowania domu. Już wtedy można też przemyśleć, jaka powinna być moc urządzenia i forma obudowy. Jeśli kominek nie został zaplanowany w projekcie domu, można to zrobić później. Będzie to jedynie wymagało więcej pracy.

Najbardziej popularne są ostatnio ceramiczne systemy kominowe sytuowane przy ścianie i obmurowywane. Najczęściej wykorzystuje się do tego cegły, różne rodzaje kamienia lub płyty karton-gips w zależności od stylu wnętrza. Jasne płyty doskonale współgrają ze stylem skandynawskim, z kolei modna cegła czy kamień będą ozdobą wnętrz loftowych. Wkłady kominkowe różnią się zarówno wielkością, budową, jak i parametrami technicznymi. Na pierwszym miejscu trzeba uwzględnić zapotrzebowanie na ciepło danego budynku. Wielkość wkładu musi być także dopasowana do średnicy przewodu.

Gdzie można zbudować kominek?

Kominek powinien być położony jak najbliżej przewodu kominowego. Kąt pochylenia przewodu łączącego wkład z kominem nie powinien być mniejszy niż 45°. Długość przewodu z kolei - nie dłuższa niż 10% wysokości komina (licząc od podłączenia do wylotu). Wkład należy ustawić najdalej pół metra od ściany kominowej.

Komin we wnętrzu oznacza pogrubiony fragment ściany, jednak wkład można zainstalować przed nim lub obok niego. Jeśli przewód dymowy jest umieszczony w kącie salonu, kominek można wpasować w narożnik. W małych pokojach często stosuje się kominki o nietypowych kształtach, mocno wysuwające się do środka pomieszczenia, zamknięte koliście lub trójbocznie, przeszklone z kilku stron. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło