JAKĄ FUNKCJĘ PEŁNIĄ KRATKI KOMINOWE?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Kratka kominkowa stanowi jeden z ważnych elementów każdego kominka. To, jakie funkcje pełni, zależy od jej rodzaju oraz zastosowanego systemu grzewczego. Wybór kratek kominkowych może być trudny, dlatego warto dowiedzieć się więcej na temat ich rodzajów, funkcjonalności oraz zastosowania. Sprawdź, co musisz wiedzieć, gdy decydujesz się na budowę kominka działającego w trybie grawitacyjnym oraz kominka, który dzięki nawiewowi mechanicznemu ogrzewa kilka pomieszczeń lub otwartą przestrzeń domu.

Rodzaje kratek kominkowych

Kratka kominkowa to element instalacji grzewczej, którego zadaniem jest m.in. umożliwienie sprawnego odprowadzania ciepła z wnętrza kominka. Dzięki niej możliwe jest zapewnienie właściwego obiegu powietrza w instalacji ogrzewania kominkowego, co przekłada się na bezpieczeństwo korzystania z kominka, jego efektywność grzewczą, a także koszty związane z ogrzewaniem jednego lub wielu pomieszczeń z pomocą wkładu kominkowego. Wybór kratek kominkowych jest dość duży, dlatego bez problemu można dopasować odpowiednie rozwiązanie do rodzaju kominka, a także wystroju wnętrza. Pod względem przeznaczenia dzielimy kratki kominkowe na m.in.:

  • kratki wlotowe, dzięki którym do wnętrza paleniska doprowadzane jest powietrze;
  • kratki wylotowe, które służą w celu odprowadzania ciepłego powietrza z kominka do pomieszczenia;
  • kratki dekompresyjne, które chronią przed nadmiernym nagrzewaniem się sufitu;
  • anemostaty, które są zakończeniem przewodów wentylacyjnych;
  • czerpnie, które także stanowią zakończenie przewodów wentylacyjnych w celu umożliwienia właściwego dopływu powietrza do kominka.

Jednym z chętniej wybieranych rodzajów kratek kominkowych są kratki dekoracyjne, które doskonale komponują się z różnym wystrojem wnętrz, pełniąc oprócz funkcji typowo użytkowych także funkcję dekoracyjną.

Podstawowe funkcje kratek kominkowych

Kratki kominkowe, oprócz wspomnianej już funkcji dekoracyjnej, są elementem warunkującym prawidłowe i bezpieczne działanie zabudowanego kominka. To dzięki nim do paleniska doprowadzane jest niezbędne podczas procesu spalania świeże powietrze oraz wydobywa się ciepło, które ogrzewa pomieszczenia. Co więcej, kratki kominkowe pełnią także funkcje regulacyjne, zapewniając prawidłowe warunki dla przebiegu procesu spalania. Mają one również wpływ na bezpieczeństwo korzystania z kominka – odpowiednio dobrane i właściwie zamontowane pozwalają na bezpieczne, ekonomiczne i efektywne ogrzewanie przestrzeni mieszkalnej, chroniąc m.in. przed nadmiernym nagrzewaniem się obudowy kominka i elementów konstrukcyjnych budynku, a także wydobywaniem się z paleniska zabójczego czadu, który powstaje na skutek zaburzeń procesu spalania na skutek niewielkiego dostępu tlenu do paleniska.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło