KIEDY MONTOWAĆ KOMINEK WOLNOSTOJĄCY?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Kominek jest jednym z najtańszych źródeł ciepła. Największe oszczędności przynosi wiosną i jesienią, zastępując tradycyjny kocioł grzewczy. Nowoczesne kominki są także ekologiczne i tworzą niepowtarzalny klimat w zimny wieczór. Kiedy najlepiej zamontować kominek wolnostojący?

Jakie zalety ma kominek wolnostojący?

Kominek wolnostojący stanowi kompromis pomiędzy kominkiem otwartym a kominkiem z wkładem kominkowym. Pierwsze budują wspaniałą atmosferę, ale mają też pewne wady: dużo ciepła ucieka przez komin, a łatwy dostęp do ognia jest niebezpieczny i może grozić pożarem. Pod tym względem kominki z wkładem są lepsze, ale z kolei nie dają możliwości podziwiania płomieni. Kominki wolnostojące są bardzo bezpieczne. Mają ognioodporne przeszklone drzwiczki, które zamykają palenisko, a jednocześnie pozwalają oglądać płomienie. Zaletą kominków wolnostojących jest również to, że nie zajmują zbyt dużo miejsca. Wszystko zależy oczywiście od modelu, ale zazwyczaj potrzebujemy około jednego metra kwadratowego wolnej przestrzeni.

Planowanie montażu kominka

Aby kominek był wydajny i bezpieczny, niezbędny jest komin. Dodatkowo, w zależności od miejsca, w którym chcemy postawić kominek, należy wzmocnić strop lub fundament. Dlatego też ważne jest, by inwestycja została zaplanowana już na etapie projektowania domu lub przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dobudowanie komina oraz przygotowanie podłoża w wykończonym domu wiąże się z dużymi kosztami oraz wykonaniem prac ingerujących w konstrukcję budynku. Warto też podkreślić, że podczas projektowania domu mamy możliwość ustawienia kominka w dowolnym miejscu. Kiedy dom jest wykończony, nie mamy już tylu możliwości.

Montaż kominka wymaga również zwrócenia uwagi na kilka kwestii. Przede wszystkim spaliny muszą być odprowadzane na zewnątrz za pomocą odpowiedniego kanału dymowego w kominie. Przepisy budowlane mówią, że nominalna średnica okrągłego przewodu dymowego powinna wynosić 200 mm, natomiast wlot do komina musi znajdować się na wysokości ok. 1,5 m nad podłogą. O wydajności kominka decyduje ilość powietrza doprowadzanego z zewnątrz, dlatego też przewody powinny być poprowadzone w linii prostej. Dodatkowo system doprowadzania powietrza powinien być wyposażony przepustnicę i regulator przepływu.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło