MONTAŻ KOMINKA KROK PO KROKU

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Wiele osób marzy o posiadaniu kominka w domu. Wciąż dużą popularnością cieszą się tradycyjne kominki, w których pali się żywy ogień. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na taki wariant. Na szczęście na rynku dostępnych jest kilka innych opcji, w tym m.in. urządzenia elektryczne, gazowe czy biokominki. Poszczególne rozwiązania różnią się między sobą przede wszystkim specyfiką montażu.

Kominek z żywym ogniem — jak przebiega montaż?

Montaż takiego kominka warto zaplanować na etapie budowy domu. Oczywiście w gotowym budynku też można zdecydować się na jego budowę, jednak trzeba przygotować się na nieco większe przedsięwzięcie, więc najlepiej zaplanować je np. przy okazji remontu.

Na początkowym etapie trzeba dokładnie określić rozmiar kominek, a następnie wyznaczyć i przygotować miejsce, w którym zostanie ustawiony. Kluczowe znaczenie ma także wykonanie kratki wentylacyjnej wywiewnej w pomieszczeniu. Gdy pomieszczenie jest już gotowe (m.in. podłoga cechuje się odpowiednią wytrzymałością, w pomieszczeniu znajduje się komin z przewodem dymowym i kratka wentylacyjna), można przejść do kolejnego etapu, czyli montażu kominka. W przypadku kominków zamkniętych cała procedura nie jest trudna — wystarczy ustawić w wyznaczonym miejscu wcześniej zakupiony wkład. Nie zaleca się jednak samodzielnego montażu wkładów kominkowych — to zadanie lepiej oddać w ręce fachowców, którzy wszystkie prace przeprowadzą sprawnie, a przede wszystkim bez błędów, które mogą nas narazić na kłopoty i spore koszty w przyszłości. Wkład musi być precyzyjnie wypoziomowany i podłączony z kominem. Później wystarczy już tylko wykonać ozdobną obudowę.

Na czym polega montaż kominka gazowego?

Montaż kominka gazowego wymaga nieco mniej zaangażowania. Jest to urządzenie, które należy podłączyć do przewodu powietrzno-spalinowego. Oczywiście do działania niezbędne jest doprowadzenie gazu. Wykonanie instalacji gazowej warto powierzyć specjaliście, czyli gazownikowi z uprawnieniami. W ten sposób będziemy mieć pewność, że kominek został prawidłowo podłączony, a podczas jego użytkowania nie wystąpią problemy. Trzeba też pamiętać, że rury gazowe nie powinny być zabudowane na stałe.

Tak naprawdę to wystarczy, aby cieszyć się przyjemnym ciepłem i miłą atmosferą w domu. Obsługa kominka ogranicza się wyłącznie do regulacji płomienia.

Specyfika montażu kominków elektrycznych

Zarówno montaż, jak i późniejsza obsługa kominków elektrycznych wymagają najmniejszego zaangażowania i wysiłku ze strony użytkowników. Ten rodzaj urządzeń nie emituje żadnych spalin czy dymu, dlatego też nie musi być podłączony do komina. Można go zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, bez obaw o bezpieczeństwo. W palenisku nie powstaje prawdziwy ogień, lecz jedynie efekt płomienia.

Zarówno elektryczne kominki wolnostojące, jak i zabudowane, można zamontować praktycznie wszędzie. Konieczne jest jedynie podłączenie urządzenia do sieci wtyczką z bolcem, zatem trzeba zadbać o to, aby w pobliżu kominka znajdowało się gniazdo z uziemieniem. W większości przypadków urządzenia zasilane są napięciem 230 V.

Biokominek — jak go zamontować?

Ten rodzaj kominka również jest bardzo łatwy w montażu. Specyfika poszczególnych czynności montażowych zależy od tego, na jaki wariant biokominka zdecydujemy się: wolnostojący, wiszący czy obudowany. Tak naprawdę można go zastosować w niemal każdym pomieszczeniu. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania biokominka. Przede wszystkim nie powinien być ustawiony w pobliżu łatwopalnych przedmiotów. Trzeba też zadbać o naturalny system wentylacji.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło