NA CZYM POLEGA WYKONANIE EKSPERTYZY KOMINA?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Jeśli wyczułeś w domu dziwne zapachy z zewnątrz lub zauważyłeś mokry pionowy naciek na tynku, prawdopodobnie masz problem z kominem. Nie czekaj, jak najszybciej wezwij fachowców, którzy wykonają techniczną ekspertyzę komina. Jak przebiega procedura i w jakich sytuacjach jest ona konieczna?

Ekspertyza techniczna komina jest rodzajem kontroli polegającej na sprawdzeniu wszystkich części komina i elementów jego wyposażenia takich jak wkład kominowy, nasady, ławy kominowe, wentylacja, drzwiczki oraz usunięciu ewentualnej usterki. Dzięki ekspertyzie można poznać stan techniczny instalacji i przyczynę zaobserwowanych problemów. Czynności kontrolne mogą wykonywać specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami, doświadczeniem oraz specjalistycznym, nowoczesnym sprzętem.

Jak przebiega ekspertyza komina?

Czynności zaczynają się od oględzin instalacji. Osoby z dużym doświadczeniem zwykle potrafią zauważyć drobne szczegóły w konstrukcji komina i przewodów oraz wstępnie ocenić przyczyny problemów z instalacją. Aby jednak potwierdzić przypuszczenia, potrzebny jest nowoczesny sprzęt. Najczęściej stosuje się generator dymu nietoksycznego, który pozwala wykryć nieszczelności oraz kamera inspekcyjna, dzięki której można dokładnie obejrzeć przewody od wewnątrz. 

Kiedy należy wykonać ekspertyzę techniczną?

Ekspertyzę zleca się najczęściej w przypadku podejrzenia cofania spalin w wyniku tzw. ciągu zwrotnego (wtedy właśnie wyczuwalny jest zapach spalin lub inne zapachy z zewnątrz) lub powstawania zacieków na tynku (kiedy przewód kominowy ciągnie wodę z powodu usterek dekarskich). Najgroźniejszym przypadkiem jest sytuacja, kiedy dochodzi do samozapłonu nagromadzonej sadzy lub zaczadzenia. Do momentu przeprowadzenia ekspertyzy nie wolno używać komina. Właściwa diagnoza problemu i usunięcie usterki najczęściej sprawia, że problem nie powtarza się w przyszłości. Ekspertyzę wykonuje się również podczas oddawania nowych obiektów do użytku, sprzedaży nieruchomości oraz przy podejrzeniu samowoli budowlanej. 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło