5 NAJLEPSZYCH GATUNKÓW DREWNA DO PALENIA W PIECU

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

W okresie zimowym osoby, które palą w piecach, muszą podjąć dość trudną decyzję dotyczącą wyboru odpowiedniego gatunku drewna opałowego. Pierwszym i zdecydowanie jednym z najlepszych gatunków drewna opałowego na naszej liście będzie grab, który niewątpliwie posiada najwyższą wartość opałową wynoszącą przeszło 2200 kwh/mp. Tak wysoka wartość opałowa sugeruje nam również, iż grab jest drzewem bardzo twardym, ciężkim oraz dość trudnym do rozłupania. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju drewna jest również to, że posiada ono stosunkowo cienką korę oraz szybko schnie i w związku tym nie musi być ono długo sezonowane.

Kolejnym, a zarazem drugim na naszej liście typem drewna opałowego jest równie często wybierany przez wiele osób dąb. Drewno dębowe charakteryzuje się przede wszystkim dość grubą, spękaną korą co powoduje konieczność sezonowania go przez około 2 lata. Jeżeli chodzi o wartość opałową, to dąb posiada ją na poziomie wynoszącym 2100 kwh/mp. W kontekście gęstości drewna dębowego należy wspomnieć, iż wynosi ona około 690 kg/m3. Następny, bardzo podobny do dębu typ drewna opałowego to oczywiście buk, który również jest dość twardym, wymagającym długoletniego suszenia drzewem (sezonuje się go zwykle około 3 lata). Jego wartość opałowa wynosi mniej więcej 2100 kwh/mp zaś gęstość 650 kg/m3.

Jesiony i brzozy

jesion, czyli drewno, które charakteryzuje się przede wszystkim wartością opałową wynoszącą około 2100 kwh/mp (podobnie jak buk i dąb). Jest to drewno twarde, aczkolwiek łatwe w rozłupywaniu, a grubość jego kory szacuje się na około 14%. Brzoza jest kolejnym już typem polecanego drewna opałowego, ponieważ jego cechą charakterystyczną jest szybki czas schnięcia jak również i nie posiada szkodliwych substancji. Korę tego drzewa możemy zastosować także jako rozpałkę, ponieważ bardzo dobrze się ona pali. Wartość opałowa brzozy wynosi mniej więcej 1900 kWh/mp.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło