Kryteria wyboru wkładu kominowego Piece tradycyjne. Ponadczasowe elementy wyposażenia domu

Kryteria wyboru wkładu kominowego Piece tradycyjne. Ponadczasowe elementy wyposażenia domu

Na efektywność ogrzewania wpływa m.in. materiał. Najczęściej wybierane tworzywo to tradycyjne żeliwo oraz stal. Żeliwo charakteryzuje się długim oddawaniem ciepła. Jeśli jednak chodzi o stal, to takie wkłady wyposażone są w wyłożenie szamotowo-betonowe, które akumuluje ciepło w celu późniejszego oddawania oraz chroni stal przed deformacjami i zniszczeniem.

 

Moc wkładu kominowego

 

Kominek powinien zostać wybrany zgodnie z wymiarami miejsca, które musi ogrzać. Szacując wymaganą moc kominka, przyjmujemy, że 1 kW mocy kominka pozwala na ogrzanie 10 m2. Zakłada się, że dla starszych, nieocieplonych domów z nieszczelnymi oknami powinno się wybrać wkład o większej mocy. W przypadku budynków lepiej ocieplonych wymagana moc może wynosić mniej niż wartość obliczona powyżej.

 

Sposób otwierania oraz obecność rusztu i popielnika

 

O sposobie i wygodzie użytkowania kominka decydują takie aspekty jak sposób otwierania oraz wyposażenie w ruszt i popielnik lub ich brak. Najczęściej wybierane są  wkłady kominkowe z otwarciem na bok lub z drzwiami podnoszonymi do góry, tzw. „gilotyna”.

System gilotynowy jest droższy, ale wygodniejszy. Nie ma obaw, że zbijemy szybę przedmiotem stojącym w pobliżu otwieranych drzwi. Dodatkowo, gdy nie otwieramy na bok dużych drzwi, na ramce których może zebrać się popiół, pozwala nam to skuteczniej zachować czystość.

 

Na temat palenisk z rusztem i popielnikiem lub bez nich opinie są różne. Jednak ze względu na bezpieczeństwo, w przypadku obu opcji potrzebne nam będzie wiadro, do którego wysypiemy wybrany popiół. Warto wiedzieć, że ruszt nigdy nie jest montowany na całej powierzchni paleniska, więc potrzebujemy łopatki, którą taki popiół zsypiemy do szuflady.

 

Chyba, że stosujemy odkurzacz do popiołu, który serdecznie poleca przedstawiciel firmy Airhot. Wówczas czyszczenie komory spalania staje się znacznie wygodniejsze..

 

Głównym plusem palenisk bezrusztowych jest fakt, że gdy drewniane polana leżą na gorącej dolnej płycie, dopalają się na popiele. W związku z czym w takiej wersji wkładu, finalnie produkujemy mniej popiołu. Spalanie jest po prostu efektywniejsze. W wersji z rusztem, gdy drewno się spala, częściowo spada już do popielnika i nie dopala się do końca.

 

All comments

Leave a Reply

W naszym asortymencie znajdują 
się jedynie najwyższej jakości produkty marek:

simple-fire infire kratki DUOVAC

aflamo-transparent classicflame Logo-Husky
Nasi spedytorzy:  schenker
Obsługujemy płatności:  paypal     payu     visa
Należymy do programu:  rzetelnafirma

Nasi spedytorzy:  DHL     DPD