PRZEGLĄD PIECÓW DO DOMÓW Z REKUPERACJĄ

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna często nie daje rady efektywnie wymieniać powietrza w domu, dlatego inwestorzy coraz bardziej skłaniają się ku rekuperacji. Jest to energooszczędna forma wymiany, która dostarcza powietrze bez kurzu, insektów i zanieczyszczeń. Jak dobrać piec do domu wyposażonego w system rekuperacyjny?

Powietrze dostarczane z zewnątrz

Proces spalania wymaga dopływu powietrza. W starszych budynkach, gdzie standardem były nieszczelne okna i drzwi, nie było z tym problemu. Jednak nowoczesne domy z dużą odpornością na utraty ciepła mogą doprowadzić do tego, że spalanie nie będzie właściwe, co w krytycznych sytuacjach grozi pojawieniem się czadu. Rekuperacja doskonale usprawnia wymianę i oczyszczanie powietrza. Proces ten można jednak zaburzyć poprzez bezpośredni dostęp do ognia. Dlatego właśnie piece w domach z centralną wentylacją z rekuperatorem nie powinny pobierać powietrza z pomieszczeń, w których się znajdują. Prowadzi to do powstawania podciśnienia. Jeśli dom ma wentylację mechaniczną, piec powinien być wyposażony zamkniętą komorę spalania. Oznacza to, że powietrze użyte do procesu spalania musi być dostarczane niezależnym kanałem poprowadzonym na zewnątrz budynku. Może to być np. rura PCV pod posadzką.

Sprawne spalanie w zamkniętej komorze

Kolejną ważną cechą jest szczelność pieca, co w szczególności dotyczy szczelności drzwiczek. Jeśli nie będą one odpowiednio mocno się zamykać może dojść do sytuacji, że rekuperator zacznie wciągać spaliny. Producenci usprawniają swoje piece do rekuperacji tak, aby były wydajne i bezpieczne. Dolot powietrza umieszcza się od dołu lub od tyłu. Do tego w niektórych modelach reguluje się go za pomocą przepustnicy, co jeszcze bardziej poprawia pracę. Ciekawym rozwiązaniem jest także potrójny system dopowietrzenia, który można znaleźć w naszych produktach. Powietrze pierwotne dostarczane jest pod ruszt, co ułatwia rozpalanie drewna, a powietrze wtórne z otworów w tylnej ścianie zapewnia ekologiczne spalanie. Producenci przeważnie umieszczają informację, że dany piec może współpracować z systemem rekuperacyjnym. Dlatego podczas przeglądania ofert w opisach szukaj noty dotyczącej możliwości instalacji w domach z rekuperacją.

Rodzaje pieców do rekuperacji

Jeśli chodzi o wygląd pieców do rekuperacji i możliwości ich wpasowania we wnętrza, wybór jest bardzo duży. Wolnostojące kozy są produkowane w prostych stylach nowoczesnych, jak i z ciekawymi zdobieniami, które z pewnością da się wpasować w różne style klasyczne. Najpopularniejsze są modele czarne i grafitowe, często z białymi akcentami. Piece przeważnie są mniejsze i lżejsze od tradycyjnych wkładów kominkowych, lecz także występują w różnych wymiarach i sposobach wykończenia drzwiczek oraz szyb. Trzeba jednak pamiętać o tym, że podłoga musi być wyłożona materiałem ognioodpornym. Koza wolnostojąca przy odpowiedniej mocy może samodzielnie ogrzać duże pomieszczenie, ponieważ ciepło wytwarza się przez całą jej powierzchnię. Doskonale będzie współgrała z ogrzewaniem domu i przy odpowiednich parametrach nie wpłynie na pracę rekuperacji.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło