CZYM SĄ PORTALE KOMINKOWE?
Portale kominkowe to dość charakterystyczna obudowa kominka, która kojarzy się obecnie przede wszystkim z wnętrzami zaaranżowanymi w stylu angielskim i stylu glamour. Nie oznacza to, że nie nadaje się ona do wnętrz zaaranżowanych w innych stylach. Wyjaśniamy, jak zbudowany jest portal kominkowy oraz jakie pełni funkcje.
Portal kominkowy – co to takiego?
Portal kominkowy jest rodzajem obudowy kominka. Otacza on palenisko, tworząc dekoracyjną „ramę”, która składa się z górnej belki oraz dwóch filarów bocznych. Portal kominkowy najczęściej stosowany jest w przypadku kominków wbudowanych w ścianę, których drzwiczki nie wystają poza jej powierzchnię. Rozwiązanie to gwarantuje znaczną oszczędność miejsca w pomieszczeniu, a także pełni funkcję dekoracyjną. Górną belkę portalu kominkowego możemy wykorzystać jako dodatkową półkę.
Portale kominkowe dostępne są jako gotowe elementy wykończeniowe kominków, a także możemy wykonać je na zamówienie, dostosowując ich wygląd oraz materiały wykończeniowe do indywidualnych potrzeb, a także stylu aranżacji wnętrz. Jednym z chętniej wybieranych rozwiązań są portale kominkowe z gipsu, drewna oraz kamienia naturalnego. Rodzaj obudowy kominkowej oraz materiałów, z których zostanie ona wykonana, dobierany jest do rodzaju kominka i zastosowanych rozwiązań izolacyjnych oraz projektowych.
Portal kominkowy jako atrapa kominka
Portale kominkowe coraz częściej montowane są w domach i mieszkaniach, w których nie można korzystać z tradycyjnych kominków na drewno np. ze względu na techniczne trudności, które uniemożliwiają ich bezpieczne podłączenie. Jego wnętrze często wykorzystywane jest w celu ustawienia świec, jednak ciekawym rozwiązaniem w tym przypadku jest montaż w portalu kominkowym bezpiecznego biokominka. Nie wymaga on podłączenia do komina, bo nie wydziela dymu i pozwala cieszyć się widokiem żywego ognia także np. w mieszkaniu w bloku. Biokominki stają się coraz bardziej popularną alternatywą dla kominków tradycyjnych. Możemy korzystać z nich w każdym pomieszczeniu, zyskując piękną dekorację wnętrza, która pozwoli cieszyć się widokiem płonącego ognia o każdej porze roku.
Komentarze
Bez komentarza w tej chwili!
Zostaw swój komentarz