JAK OGRZEWAĆ DOM, BY NIE PRZYCZYNIAĆ SIĘ DO SMOGU?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Jedną z przyczyn pojawienia się smogu w sezonie grzewczym, jest ogrzewanie domów piecami starej generacji tzw. kopciuchami oraz niespełniającymi żadnych norm kominkami i piecami wolnostojącym.

Jedną z przyczyn pojawienia się smogu w sezonie grzewczym, jest ogrzewanie domów piecami starej generacji tzw. kopciuchami oraz niespełniającymi żadnych norm kominkami i piecami wolnostojącym. W związku z bardzo złą jakością powietrza, konieczna jest wymiana zanieczyszczających środowisko naturalne pieców i kominków na takie, które spełniają rygorystyczne wymogi i zaliczane są do grupy produktów ekologicznych. Wyjaśniamy, w jaki sposób ogrzewać dom, aby nie przyczyniać się do powstawania smogu.

 

Jaki wpływ na jakość powietrza mają prywatne gospodarstwa domowe?

 

Prywatne gospodarstwa domowe to jedno z głównych źródeł niebezpiecznych zanieczyszczeń, które dostają się do atmosfery. Ma to związek z ogrzewaniem domów bezklasowymi piecami CO na drewno oraz węgiel, a także paleniem w kominkach i piecach wolnostojących, które nie spełniają norm ekologicznych. Wskutek tego do atmosfery przedostają się pyły PM 2,5 oraz PM 10, a także toksyczne związki m.in. benzopireny. Szkodzą one naszemu zdrowiu, przyczyniając się np. do rozwoju poważnych schorzeń układu oddechowego oraz nowotworów.

 

Na jakość powietrza wpływa nie tylko rodzaj ogrzewania domu, ale także jego prawidłowe użytkowanie i jakość paliwa. Palenie mokrym drewnem, niskiej jakości węglem, miałem węglowym oraz spalanie śmieci m.in. plastików w domowych piecach powodują, że jesienią, zimą oraz wczesną wiosną nad wieloma miejscowościami unosi się chmura śmiercionośnego smogu.

 

Jakie ogrzewanie pomaga ograniczyć powstawanie smogu?

 

Jedynie nowoczesne kotły CO oraz ekologiczne kominki i piece wolnostojące pozwalają ograniczyć emisję zanieczyszczeń. Wyróżniamy tutaj zarówno ekologiczne ogrzewanie na drewno (odpowiednio długo sezonowane i posiadające niską wilgotność drewno drzew liściastych), pellet, biomasę, gaz oraz prąd. Wybór jest duży, dlatego każdy może dostosować rodzaj ogrzewania do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. W celu wymiany ogrzewania można także skorzystać z dotacji.

 

Jakie wymogi musi spełniać ekologiczny kominek?

 

Ekologiczne kotły CO, kominki i piece wolnostojące spełniają rygorystyczne wymogi. Uwzględniają one:

  • niską emisję organicznych związków gazowych,
  • niską emisję tlenku węgla,
  • niską emisję cząstek stałych w postaci pyłów PM,
  • niską emisję tlenków azotu,
  • odpowiednią sezonową efektywność energetyczną.

Oferujemy najwyższej jakości, nowoczesne i ekologiczne wkłady kominkowe, piece na pellet, piece wolnostojące, kominki elektryczne oraz gzowe, a także biokominki renomowanych producentów. Świadczymy profesjonalne usługi montażu oraz doradzamy naszym klientom wybór rozwiązania, które będzie optymalnie dopasowane do ich indywidualnych potrzeb.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło