JAKIM MATERIAŁEM OBUDOWAĆ KOMINEK?

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Wybór materiału, którym obudujemy kominek, wpływa na wygląd wnętrza i bezpieczeństwo domowników. Który materiał łatwo utrzymać w czystości, a który najlepiej magazynuje ciepło? Podpowiadamy, czym wykończyć kominek.

Obudowa kominka a bezpieczeństwo

Odpowiednia obudowa kominkowa podnosi bezpieczeństwo całego domu i osób w nim przebywających. Obudowa chroni wkład kominkowy przed przegrzaniem oraz wpływa na rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach. W zależności od wielkości wnętrza możemy wybrać obudowę akumulacyjną lub izolacyjną.

- Obudowa akumulacyjna – ten rodzaj świetnie sprawdza się w przypadku dużych pomieszczeń, które ciężko ogrzać. Ciepło uzyskane ze spalenia drewna jest magazynowane, a potem powoli oddawane do wnętrza.
- Obudowa izolacyjna – ten rodzaj sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Obudowa izoluje ciepło, ale jednocześnie pozostaje chłodna, nawet jeśli w kominku jeszcze się pali.

Obudowa kominka a wystrój wnętrza

Obudowę kominka warto dopasować do stylu i charakteru całego wnętrza. Jeśli kominek jest źródłem ogrzewania w domu, na obudowę powinniśmy wybrać materiał, który łatwo utrzymać w czystości. Nie bez znaczenia jest także kolor – w niewielkich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się jasne obudowy. Czym zatem obłożyć kominek?

Do wyboru mamy między innymi:
kamień – jest najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do obudowy kominków ze względu na szeroką dostępność. Dobrze komponuje się z każdym wnętrzem, jest odporny na zabrudzenia (granit i marmur) i występuje w wielu kolorach (piaskowiec).
cegłę – nagrzewa się powoli i wolno stygnie, dzięki czemu ciepło w pomieszczeniu utrzymuje się przez wiele godzin. Pasuje do wnętrz o charakterze rustykalnym.
beton – łatwo się brudzi, dlatego dobrze jest go zaimpregnować. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach industrialnych.

Pięknie wyglądają również obudowy z drewna lub płyt kartonowo-gipsowych, jednak trzeba pamiętać, że nie mogą one stykać się bezpośrednio z wkładem kominkowym.

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło