PIEC NA DREWNO CZY NA PELLET? PODPOWIADAMY.

list Kategoria: Blog Dodano: comment Komentarz: 0

Tradycyjne piece wolnostojące są doskonałą alternatywą dla kominków. Nie wymagają obudowy, dzięki czemu można je umieścić niemal w dowolnym miejscu. Do palenia używa się najczęściej drewna. Na rynku pojawiły się także piece na pellet. Czy jest to rozwiązanie warte uwagi?

Drewno czy pellet? 

Choć drewno potrzebuje określonego czasu na ponowne wyprodukowanie, jest to paliwo uważane za bardziej ekologiczne niż np. węgiel ze względu na powszechną i niedrogą produkcję. Dużym plusem jest duża dostępność różnych gatunków i dość niewysoka cena. Najlepszą wydajność drewno osiąga wtedy, gdy wilgotność jest poniżej 20%. Wymaga to procesu suszenia, co wpływa na koszty zakupu lub potrzebę stworzenia miejsca na sezonowanie. Wolnostojące piece doskonale prezentują się w salonach. Palenie drewnem pozwala uzyskać kojący efekt wizualny połączony z naturalnym iskrzeniem. Do wad zaliczyć trzeba potrzebę cyklicznego rozpalania, ciągłego podkładania oraz wynoszenia popiołu.  >

Pellet jest to biopaliwo pozyskiwane z odnawialnych źródeł. Charakteryzuje się wysoką wartością opałową, łatwością przechowywania i niską ilością popiołu pozostawionego po spaleniu. Ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery jest znikoma. Pellet jest dobrym paliwem, o ile zostanie zakupiony z odpowiedniego źródła. Jego załadunek do pieca jest rzadszy niż w przypadku drewna. Jest to więc wybór ekologiczny i wygodny.

Piece na pellet 

Piece na pellet są skonstruowane w taki sposób, aby były przyjazne dla środowiska i przy tym ekonomiczne. Nowoczesne urządzenia są w pełni zautomatyzowane i nie wymagają szczególnej obsługi. Po wprowadzeniu odpowiednich parametrów zużywają paliwo z podajnika w ilości dopasowanej do ogrzania danej powierzchni i same dobierają moc spalania. Piece wyposażone są w system czujników informujących m.in. o zaniku ciągu lub braku opału. Można je obsługiwać ręcznie oraz poprzez ustawienie trybu cyklu dziennego lub tygodniowego. Zastosowanie kurtyny powietrza między szybą a paleniskiem pozwala zmniejszyć osadzanie się sadzy. Pellet generuje niewielką ilość popiołu, którą trzeba sporadycznie opróżniać. Wygląd pieców takich jak VIKING 8 jest prosty i minimalistyczny, dlatego bez problemu wpasuje się w nowoczesne wnętrza.

Piece na drewno 

Piece na drewno dostępne są w stylach klasycznych i nowoczesnych. Zewnętrzne obudowy wykonuje się z kafli, wysokogatunkowej stali lub żeliwa. Są one mniejsze i lżejsze niż obudowy kominków. Także i w tych piecach stosuje się różne technologie mające zwiększać wydajność i zmniejszać produkcję popiołu i spalin. Jednak spalanie drewnem ma pewne ograniczenia, a to sprawia, że są to piece przeznaczone szczególnie dla osób, które lubią sprawdzone metody i tradycyjne rozwiązania. Wolnostojące kozy świetnie się prezentują, lecz wymagają więcej ingerencji niż piece na pellet z automatycznymi podajnikami i różnymi trybami pracy. Dla wielu osób tradycyjne palenie jest przyjemnością, ponieważ nawiązuje do znanej i sprawdzonej od wieków metody grzania domu. Dla innych wiąże się to z przymusem wykonywania dodatkowych obowiązków.

 

Komentarze

Bez komentarza w tej chwili!

Zostaw swój komentarz

captcha
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
Nowa rejestracja konta
Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego Lub Zresetuj hasło